Main Menu
bullet Home
bullet Downloads
bullet Contact Us
Club Information
About Us
Wrestlers
Staff
Clinicians & Guests
Practice Schedule
Archives
Sponsors
Tournament Results
Welcome
Username:

Password:




Remember me

[ ]
[ ]
Donate

Donate to Ragin Raisins Wrestling
WELCOME BACK

GENERAL CLUB INFORMATION
Thursday 17 March 2016 - 11:53:23

ALWAYS CHECK PRACTICE SCHEDULE FOR CANCELLATIONS


2016 Spring Session - $75
April/May- Tuesday, Wednesday, & Thursday

2016-17 Winter Session - $100
Nov/Dec/Jan/Feb - Monday, Tuesday, Wednesday, & Thursday

Pay per Practice $10
Pay per Month $50

For more information please contact Coach Locke at 814-490-2082 or by email at raginraisinswrestling@hotmail.com

YOU WILL NOT BE PERMITTED TO PRACTICE WITHOUT YOUR WAIVER FORM AND MEMBERSHIP, CAN BE OBTAINED YOUR FIRST PRACTICE


Spring Practice sites

Tuesday's
Mercyhurst University North East
16 W. Division St.
North East, PA 16428

Wednesday's
Iroquois Elementary
4231 Morse Street
Erie, PA 16511

Wrestlers coming to Iroquois Elementary for Raisins practice, you can park in the main lot or in the bus circle in the back of the school. Enter through the south west doors by the gym not the main doors. Thanks


Thursday's
General McLane High School
11761 Edinboro Rd,
Edinboro, PA 16412


DONT FORGET TO LIKE US ON FACEBOOK
!
jlocke      printer friendly 

NHSCA DUALS - VIRGINIA BEACH, VA
Monday 04 January 2016 - 07:01:30

PLEASE MAKE ARRANGMENTS TO BE IN VA BEACH NO LATER THEN 4:00PM FRIDAY MAY 27TH, 2016

YOU WILL HAVE TO COME TO MY HOTEL TO GET YOUR GEAR BEFORE WEIGH-INS

I WILL BE STAYING AT THE SUNDIAL INN - MY CELL NUMBER IS 814-490-2082

SUNDIAL INN
308 21ST STREET
VIRGINIA BEACH, VA 23451

YOU MUST WEIGH IN AS A TEAM!!! WE WILL MEET ON MAT #30 AT 5:30PM AS A GROUP!!

IF YOU CAN'T MAKE THE TEAM WEIGH-IN AT 5:30PM YOU WILL HAVE TO WAIT UNTIL 8:00PM

Virginia Beach Convention Center
1000 19th Street
Virginia Beach, Virginia 23451


THESE ROSTERS ARE SUBJECT TO CHANGE


ES PINK TEAM
Coaches – Matt Eddy & Kevin Blossey
Table Worker - Austin Slocum

56 – Gavin Eddy 3rd – Multiple NY SQ
61 – Syncere Johnson 3rd – Multiple PA SQ, 4th Flo Nationals
66 – Carson Wagner 6th - 2nd War at the Shore, 3rd NUWAY Nationals
71 – Alex Sanders 3rd
76 – Barry Norman 3rd
81 – Jeremiah Russell 5th – Multiple PA SQ, 6th Flo Nationals
86 – Yamani Bayete 5th – Multiple PA SQ
91 – Elliot Hermann 5th
96 – Zak Zindle 4th – MA State Champ, New England Champ
101 – Jack Bobeck 6th - Multiple VA SP
106 – Bryce Phillips 5th – Multiple VA SP
113 -
120 -
126 -

133 – Kelyn Blossey 6th – 5th PA States, Multiple PA SQ, 3rd TOC
160 – Aidan Avilez 5th – IL State Finalist, Multiple SQ

ES TYE DYE TEAM
Coaches - Chris Kelly & Brian Smith
Table Worker – Becky Bacon

56 – Travis Heck 4th – Multiple NY SQ
56 – Kane Gregor K – 6th Flo Nationals
61 – Brody Myers 2nd – Multiple PA SQ
66 – Cyrus Hurd 4th – NY SP, Multiple SQ, 3rd Viper Pit
71 –
76 – Trenton Bush 3rd – 2X WV State Champ, Multiple SP, Viper Pit Champ
81 – Kaemen Smith 6th – Multiple PA SQ
86 – Lucas Tomlinson 6th – NY State Finalist, Multiple SP
86 – Steffan Lynch 5th – Multiple PA SQ
91 – Landon Kelly 4th
96 – Kyle Myers 5th
96 – Drake Collins 5th – Multiple IA SP
101 - Myers/Collins
106 – Colt Bacon 5th
113 -
120 -
126 –

133 – Mason Atkinson 6th – Multiple WV SP
160 -

MS GREEN TEAM
Coaches – Kevin Brumett & Cole Shirey
Table Worker – Jim Harris

77 – Mason Prinkey 7th – 6th PA JH States, TOC Placer
82 – Joey Gabler 8th – Multiple PA SQ
87 – Hunter Harris 7th – NY SP, Multiple SQ
92 – Garret Donahue 8th – WV State Champ, Multiple SP
97 – Aiden Rabideau 8th – 2X NY State Champ, Multiple SP, NY HS State Qual
102 – Jacob Brumett 8th –8th PA JH States, Multiple PA SP
107 – Colton Smith 7th – Multiple PA SQ
114 – John Martin Best 8th – WV State Champ, Multiple SP
121 – Jaxon Garoutte 8th – 4X CO State Champ, Multiple National Champ
129 – Ethan Wolfe 7th – Multiple PA SQ
137 – Tyler Horton 7th – NC State Finalist, Multiple SP
144 – Luke Rasmussen 8th – IL SP, Multiple SQ, 4th Midwest Classic
156 – Matty Petrilla 8th – Multiple PA SQ
167 –
182 – Ben Blevins 8th – OH SQ, TOC Placer
232 – Kareem Carson 8th – PA JH State Finalist, Multiple State Placer

MS PURPLE TEAM
Coaches – Clint Chatt & Skip Chatt
Table Worker - Jim Happ

77 – Christopher Smith 7th – WV State Champ, Multiple SP, 3rd NHSCA MS Nationals
82 – Ethan Tanner 6th – Multiple WV SP, Multiple NUWAY AA
87 – Maximilian Leete 7th – 3X MA State Champ
92 – Carson Porter 7th – 4X ME State Champ, Brute National AA, Mini Men National AA
97 – Trevor Nugent 8th – MA State Champ, 4th New England
102 – Shawn Russell 7th – Multiple PA SQ
107 – Paniro Johnson 7th – 3X PA State Champ, Multiple SP, TOC Champ
114 – Owen Woolcott 7th - PA SQ, MD SP
121 – Colby Keane 8th - Multiple PA SQ
129 – Zac Samson 8th – Multiple WV State Placer
137 – Clay Tanner 8th – Multiple WV SP, Multiple NUWAY AA, MAWA AA
144 – Dayven Shinhoster 8th – IL SP, Multiple SQ
156 –
167 – Tyler McCracken 8th – IL SP, Multiple SQ
182 -
232 – Juan Marquez 8th – WV State Finalist, Multiple SP

HS GREEN TEAM
Coaches – Grant Chase & Mike Bacon
Table Worker – Kevin Henry

109 – Dominic Chaclas 9th
116 – Andrew Kangas 9th
123 – Sam Bacon 9th - PA DIstrict Qual
129 - Grant Ott 9th - MI Regional Qual
135 – Mike Decamillo 11th
141 – Kyle Holden 12th - PA Regional Qual
148 – Noah Sleasman 10th
155 – Josh Christner 11th - PA Regional Qual
163 – Gavin Henry 9th – 4th TOC
163 - Shane Watkins 10th
173 – Henry/Watkins
185 – Spencer Loftus 11th
198 –
223 – Parker Meaney 10th – OH District Qual
288 – Luciano Cunningham 10th

HS MIXED TEAM
Coaches – Joel Yahner & Alex Svetz
Table Worker - Mike Walton

109 – Caiden Eastman 9th – PA District Qual
116 – Josh Lewis 9th
123 -
129 – Garrett Kopp 10th – PA Regional Qual
135 – Ethan Johnson 10th
141 –
148 – Adam Ballew 11th - PA Regional Qual
155 – Sam Svetz 11th - PA Regional Qual
163 – Austin Eastman 11th – PA District Qual
173 – Zach Cassidy 11th – PA District Qual
185 – Jacob Kraemer 10th
198 – Pierce Yahner 10th
223 – Mark Latuska 11th

288 – Jeffrey Kraemer 11th - PA Regional Qual

HS PINK TEAM
Coaches – Jason Locke & Kevin Welsh
Table Worker – Robert Slocum

109 – George Smith 9th – WV State Champ
116 – Nate Bonham 9th – 3rd CO States
123 – Eric Bartos 11th – 4th, 7th OH States
129 – Nick Oosterkamp 10th – PA SQ
135 – Grant Willits 11th – 2X CO State Champ, 3rd in Doc Buchanan, Freak Show Finalist
141 – Justin Davis – HS 11th – CO State Champ, Multiple SP, Freak Show Champ
148 – Ryan Deakin 12th – 2X CO State Champ, 3X State Finalist, 4X SP, 3X Fargo AA,
Super 32 AA, Ironman Placer, Currently Ranked 10th by Flo
155 – Hunter Willits 11th – 3X CO State Champ, Fargo AA, 4th Doc Buchanan, Freak Show
Finalist
163 – Nicky Kiussis 11th - 3X OH State Finalist, 7th Ironman
173 –
185 – Jake Peru 11th – NY State Champ
198 – Blake Reynolds 11th – 4th, 8th PA States, 6th Cliff Keen Nationals
223 – Lou Mauro 12th – 2X PA SQ
288 – Nick Winfield 11th – PA SQ

HS PURPLE TEAM
Coaches – Leroy Wagner & Robert Harold
Table Worker – Terri Wig

109 – Jimmy Ryan 9th
116 -
123 –
129 – Jared Glover 11th – 3rd VA States
135 – Jacob Tanner 9th - WV State Qual, Multiple NUWAY AA
141 – Hunter Wagner 11th - PA Regional Qual
148 - Cameron Page 11th – NY SQ
155 – Griffin Stephenson 11th – SC SQ
163 – Gustavo Martinez-Salas 11th – SC SQ
173 – David Flynn 11th
185 – Steven Roberts 11th
198 – Logan Nosko 11th PA Regional Qual
223 – Kole Winfield 9th
288 – Nick Romanello 11th

HS SPLIT TEAM
Coaches – Aaron Cooper & Mike Mazza
Table Worker – Todd Warner

109 –
116 – Josiah Nava 10th – CO State Champ, 2X State Finalist
123 – Josh Walton 10th - 2016 Cadet Canadian Nationals 54kg Champ, 2016 OFSAA 58kg Champ
129 – Zach Granese 11th - MD State Qual
135 – Jared Donahue 11th – WV State Champ, 2X State Finalist, 3X SP
141 – Dillon Keane 9th - PA Regional Qual, 4th TOC
148 – Drew Mandell 12th - 8th MI States, 2X MI SQ, NUWAY AA, Junior Olympics AA
155 – Andrey Kalwa 12th – 3rd, 5th MD States
163 – Salaam McNair 11th – PA District Qual
173 – Josh Hucke 12th - Multiple MD State Qual
185 – Max Emond 11th – NY SQ
198 – Donovan Rincon 11th – Multiple CO SP
223 – Sam Rothstein 11th – MD SQ
288 – Caleb Warner 12th – 2X MD SQ

HS TYE DYE TEAM
Coaches – AJ Milanak & Joe Newara
Table Worker – Art Clark

109 – Chris Hwang 9th - 3X CT MS State Champ, New England MS Champ
116 – Jake Filicicchia 11th – MA SQ
123 – Jeffrey Boyd 9th – PA SQ
129 – Mike Clark 10th – OH District Qual
135 – Garrett Miller 11th -5th CO States, 3X SQ 8th Rocky MT Nationals
141 – Elijah Bailey 10th – WV State Qual, 6th TOC
148 – Noah Bailey 9th – 6th WV States, 8th TOC
155 – Art Clark 12th – OH SQ
163 – Dazjon Casto 10th – PA SQ
173 – Ilyaz Veysalov 11th -
185 – Jake Paulson 11th – PA SQ
198 - Clyaton Chapman 11th
223 – Ryan Mauro 9th - PA MS State Finalist
223 – Joseph Newara 11th – PA Regional Qual
288 - Mauro/Newara
jlocke      printer friendly 


Online
Guests: 4, Members: 0 ...

most ever online: 42
(Members: 0, Guests: 42) on 18 Nov : 03:51

Members: 126
Newest member: GregBurbules
2016 May
No events for this month.

SMTWTFS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031



This site is powered by e107, which is released under the terms of the GNU GPL License. All content copyright Ragin Raisins Wrestling Club (c)2009. All Rights Reserved.
{THEMEDISCLAIMER}